This project is from the previous edition of the WaysConf Awards 2022, which is why it is in Polish.

Projekt produktu Lifeness

CREATOR:
EL Passion

About

Lifeness to kompleksowy cyfrowy asystent, towarzyszący pacjentom klinik podczas całej drogi wychodzenia z otyłości. Poprzez aplikację webową (panel), specjaliści mogą w prosty sposób monitorować wyniki i motywację, a dzięki temu być lepiej przygotowani podczas wizyt stacjonarnych i oferować bardziej efektywne leczenie. Dla pacjentów, Lifeness to przyjazne dla użytkownika narzędzie oferujące kontakt z kliniką, samopomoc oraz motywację poprzez bezpieczną natywną aplikację mobilną.

Client

Lifeness AS

Submited by

EL Passion

Realization period

Marzec 2019 - Marzec 2022 (+ dalej rozwój)

Team

Michał Mazur - Lead UX Designer, Mateusz Przegiętka - Lead UI Designer, rozwój produktu: Product Designerzy - Patrycja Górka, Przemysław Szulim,

Technologies

Michał Mazur - Lead UX Designer, Mateusz Przegiętka - Lead UI Designer, rozwój produktu: Product Designerzy - Patrycja Górka, Przemysław Szulim,

Services

Case study

Lifeness to kompleksowy cyfrowy asystent, towarzyszący pacjentom klinik podczas całej drogi wychodzenia z otyłości. Poprzez aplikację webową (panel), specjaliści mogą w prosty sposób monitorować wyniki i motywację pacjenta, a dzięki temu być lepiej przygotowani podczas wizyt stacjonarnych i oferować bardziej efektywne leczenie. Dla pacjentów, Lifeness to przyjazne dla użytkownika narzędzie oferujące samopomoc poprzez bezpieczną natywną aplikację mobilną. Ta kombinacja sprawia, że Lifeness jest unikatowym i efektywnym rozwiązaniem, gdzie zarówno pacjent jak i specjalista mogą czerpać z motywacji i zdobywać wyznaczone cele.

Lifeness to aplikacja, która ma na celu m.in. ułatwienie komunikacji między kliniką, a pacjentami, którzy ukończyli w niej stacjonarną terapię i są gotowi pracować nad własnym zdrowiem samodzielnie, bez fizycznego kontaktu z zespołem medycznym, który może znajdować się setki kilometrów dalej (produkt działa na rynku norweskim, gdzie ludność jest rozproszona między daleko położonymi miejscowościami). Firma została założona przez Solvor Øverlien Magi oraz Marię Arlén Larsen.

Oprócz komunikacji, głównym celem było udostępnienie pacjentom prostego w użyciu narzędzia cyfrowego do zbierania danych na temat kluczowych miar swojego trybu życia oraz utrzymanie (lub zbudowanie) motywacji poza pracą bezpośrednio z grupą rówieśniczą lub personelem medycznym. Motywacja i samopoczucie to najważniejsze aspekty walki z otyłością → ważniejsze nawet od edukacji na temat żywienia.

Z drugiej strony, dla personelu medycznego kluczowymi założeniami był łatwy dostęp do zagregowanych danych pomiarów pacjentów oraz ustrukturyzowana komunikacja w zespole. Dla wyjaśnienia - nad każdym pacjentem czuwa kilkuosobowy, multidyscyplinarny zespół, ale tylko jedna osoba jest głównym punktem kontaktu danego pacjenta. Musieliśmy unikać sytuacji nadmiernego obciążenia personelu medycznego wiadomościami i powiadomieniami odnośnie pozostałych pacjentów.

Główne wyzwania, na które się natknęliśmy to:


- Priorytetyzacja funkcji, które są konieczne do skutecznego śledzenia efektów leczenia (przede wszystkim poziom motywacji oraz stan emocjonalny; waga jako miara poboczna, a nie cel).
- Stworzenie bezpiecznej (emocjonalnie i technicznie) przestrzeni dla pacjenta wewnątrz aplikacji.
- Unikanie stawiania pacjentów w niekomfortowej sytuacji (nie proszenie ich o zdjęcia, nie budowanie poczucia wstydu w przypadku nie osiągania celów)
- Wizualizacja danych statystycznych w przejrzysty sposób zarówno w aplikacji mobilnej dla pacjentów, jak i panelu webowym dla personelu medycznego.
- Organizacja wymiany informacji między pacjentami a kliniką w nieinwazyjny sposób.

Jak przebiegał proces projektowy?


1. Wstępna definicja podstawowych funkcji klinicznych przez założycielkę - doktorkę (zastąpienie papierowego formularza cyfrowym).
2. Sprint developerski → wdrożenie prymitywnego MVP.
3. Zebranie feedbacku z prawdziwej kliniki korzystającej z MVP.
4. 2-dniowe warsztaty strategiczne z zespołem klienta (założycielka biznesowa, założycielka - doktorka, konsultant technologiczny).
5. Badania użytkowników - analiza feedbacku z wersji MVP, wywiady z personelem medycznym z klinik leczenia otyłości, wywiady z osobami w trakcie leczenia otyłości.
6. 4-tygodniowy proces projektowania architektury oraz makiet mid-fidelity produktu.
7. Testy użyteczności na makietach mid-fidelity z pacjentami.
8. Proces projektowania customowego UI pod mobilne aplikacje natywne oraz uproszczonego UI (bazującego na Material Design) pod panel webowy dla kliniki.
9. Testy z użytkownikami nakierowane na odbiór wizualny aplikacji.
10. Iteracyjne wdrożenie aplikacji do użycia przez kliniki prywatne i publiczne w Norwegii.

Sukces projektu


Pilotażowo Lifeness została wdrożona testowo w jednej klinice, obecnie wykorzystywana jest efektywnie jako narzędzie wspierające terapię leczenia otyłości w 11 klinikach, pomagając niemalże 400 pacjentom. Aplikacja znacznie usprawnia procesy zdalnego zarządzania leczeniem, co okazało się niezwykle pomocne w dobie pandemii COVID-19. Pilotażowe badanie przeprowadzone przez UiT Norwegian Arctic University wykazało, że osoby korzystające z Lifeness były bardziej zmotywowane i usatysfakcjonowane z procesu leczenia, a także miały lepsze rezultaty leczenia niż te, które nie używały Lifeness. W raporcie Menon Economics, około 80 procent respondentów (N=24, użytkownicy Lifeness) było bardziej zmotywowanych po używaniu Lifeness niż przed. Jest to znacznie bardziej istotna metryka niż sama utrata wagi z uwagi na fakt, że długoterminowe utrzymanie motywacji jest jednym z największych wyzwań z jakimi zderzają się pacjenci z chorobami przewlekłymi.

Ponadto zespół Lifeness został nagrodzony m.in. w programie Arctic Accelerator 2021 oraz konkursie Social Entrepreneur of the Year 2020.

Why us?

Od momentu wejścia na rynek aplikacja tworzy wartość dodaną i sprawdza się jako środek wspomagający leczenie otyłości. Główny problem, który do tej pory rozwiązuje to utrzymanie motywacji u pacjentów po ukończeniu leczenia w każdej z kilkunastu klinik. Pozytywne efekty widzimy również u personelu medycznego, który na co dzień boryka się z używaniem wielu systemów i środków komunikacji z pacjentami. To oznacza, że produkt działa i wnosi realną wartość do świata. Wynika to w dużej mierze z solidnego procesu UX i świetnego interfejsu, który do dzisiaj wyróżnia Lifeness na tle konkurencji.

September 19-20, 2024
Krakow + online
6th edition

Join us at WaysConf and be part of the digital revolution.
Buy your tickets now!

Buy tickets