Aplikacja Never Alone z problemem projektowym "Jak w sytuacji zagrożenia mogę dyskretnie wezwać pomoc?"
About
Rozwiązaniem problemu projektowego jest aplikacja na urządzenia mobilne NeverAlone, której funkcje umożliwiają kobietom wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia. Aplikacja pomaga również zapobiegać sytuacjom zagrożenia, dzięki możliwości wezwania pomocy przed nastaniem niebezpiecznej sytuacji. Co więcej, aplikacja umożliwiaudostępnianie pokonywanych tras bliskim znajomym i zaplanowania wspólnego powrotu z osobom ze społeczności. NeverAlone dostarcza również wartość edukacyjną o tematyce zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi.
Partner: firma From Poland With Dev
Państwo Dizajnerzy (X edycja studiów UX&Product Design AGH)
luty 2021/luty 2022
Aleksandra Rudy - Learn/Design/Measure
Bartłomiej Smoleń - Learn/Design/Measure
Jolanta Burawa - Learn/Design/Measure
Magdalena Łata - Learn/Design/Measure
Aleksandra Rudy - Learn/Design/Measure
Bartłomiej Smoleń - Learn/Design/Measure
Jolanta Burawa - Learn/Design/Measure
Magdalena Łata - Learn/Design/Measure
Case study
Badanie potrzeb
Założenia:
● Produkt: Intuicyjne, wygodne narzędzie, które pomaga dyskretnie wezwać pomoc w sytuacjizagrożenia.
● Etap badań: Pierwsza tura badań, które pozwolą określić potrzeby grupy docelowej.
● Cel: Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników w sytuacjach zagrożenia.
Początkowo, w założeniach projektu i po konsultacji z partnerem,zostały wyłonione dwie grupy odbiorców:
● kobiety,
● osoby starsze.
Po przeprowadzeniu wywiadów pogłębionych, ankiet, analizie danych zastanych oraz sprawdzeniu dostępnych rozwiązań narynku, zdecydowaliśmy się na wybór kobiet jako grupy docelowej, dla której zaprojektujemy rozwiązanie.
● Kobiety wychodzą same, seniorzy najczęściej z kimś lub nie wychodzą wieczorem.
● Dla kobiet wychodzenie wieczorem jest często koniecznością, seniorzy nie czują potrzeby wychodzenia po zmroku.
● Dla seniorów już są rozwiązania – Alarm 112 czy numery alarmowe.
● Potrzeby są inne dla obu grup.
● Z analizy konkurencji wynika, że dla seniorów są rozwiązania odpowiadające na ich potrzeby związane z poprawą bezpieczeństwa w kontekście zdrowia, ale nie ma sieci wsparcia, aplikacji, która odpowiedziałaby na potrzeby kobiet.
● Osoby starsze nie zgłaszały potrzeby posiadania produktu poprawiającego ich bezpieczeństwo, natomiast kobiety wręcz same szukały takich rozwiązań i tworzyły je z funkcjonalności innych produktów (np. tworząc grupowe konwersacje w messengerze, wysyłając sobie nawzajem lokalizację poprzez Messenger/Mapy Google, informując bliskie osoby o tym, że wracają same do domu, dzwoniąc w trakcie powracania samotnie do domu itp.).
● W przypadku zagrożenia napaścią, oszustwami „na wnuczka”, do seniorów bardziej niż produkt, trafiłaby kampaniaedukacyjna.
● Obie grupy myślą o innych sytuacjach zagrożenia, dla seniorów sytuacją zagrożenia, jest sytuacja związana ze zdrowiem.Dla kobiet jest to ryzyko napaści itp.
● Obie grupy wezwałyby w sytuacji zagrożenia zupełnie inne osoby – młode kobiety zdecydowałyby się na wezwanie kogoś bliskiego, seniorzy – głównie służby, policję czy pogotowie.
Część badawcza to również User Journey Map, User Flows, VPC, MVP, User Stories.
NeverAlone
Rozwiązaniem problemu projektowego jest aplikacja na urządzenia mobilne NeverAlone, której funkcje umożliwiają kobietom wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia. Aplikacja pomaga również zapobiegać sytuacjom zagrożenia, dzięki możliwości wezwania pomocy przed nastaniem niebezpiecznej sytuacji. Co więcej, aplikacja umożliwia udostępnianie pokonywanych tras bliskim znajomym i zaplanowania wspólnego powrotu z osobom ze społeczności.
1. Opcja pokonania zaplanowanej trasy wrazz innym użytkownikiem aplikacji osobiście,lub prowadząc z nim rozmowę zapośrednictwem połączenia telefonicznego.
2. Wyznaczanie bezpiecznej trasy do wybranegopunktu docelowego i udostępnienie jej (a takżeszacowanego czasu jej pokonania) wraz zaktualną pozycją na mapie wybranym osobom.
3. Udostępnienie w szybki sposób lokalizacjiwybranym osobom.
4. Ułatwienie wzywania służb ratunkowych(112).
5. Dostarczanie materiałów edukacyjnych osytuacjach zagrożeń : unikaniu ich i radzeniasobie z nimi.
6. Możliwość wywołania zwracającego uwagęalarmu dźwiękowego.
Why us?
Nasze narzędzie pozwala kobietom wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia w sposób szybki, dyskretny oraz pewny. Produkt, poprzez funkcję udostępniania lokalizacji, w zależności od sytuacji przekazuje informacje o zagrożeniu służbom, bliskim osobom lub/i dostępnej w okolicy społeczności. W przeciwieństwie do innych tego typu narzędzi, to wyraźnie skraca i upraszcza skomplikowaną zwykle ścieżkę wzywania pomocy.
Co testowani myślą o NeverAlone?
"Super opcja z dźwiękiem w aplikacji"
"Spoko apka"
"Wzywanie osób jest proste i intuicyjne"
"Gdyby była narynku, to pewnie bym ją ściągnęła"
"Mam poczucie, że jest dużo przydatnychfunkcji"